تازه‌ها

 

بیست و چهارمین گردهمایی درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران

 

به مناسبت بیست و چهارمین گردهمایی درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران در استکهلم، ١۶ سپتامبر ٢٠١٧ برابر با ٢۵ شهریور ١٣٩۶

سخنران: مجید نفیسی
سخنران:ژاله احمدی
سخنران:ناصر مهاجر
سخنران: بهرام رحمانی

——————————————————————————————————————

بازخوانی دهه‌ شصت و کشتار زندانیان سیاسی

 

بازخوانی دهه‌ شصت و کشتار زندانیان سیاسی در زندان‌های حکومت اسلامی از سکوت و کتمان تا شکسته‌شدن سکوت و…

گفتگوی رادیو همبستگی با ناصر مهاجر پژوهش‌گر تاریخ

 
 
 
——————————————————————————————————————

گفتگوی وحید بدیعی با ناصر مهاجر

 

ناصر مهاجر در گفتگو با وحید بدیعی نکته‌هائی از گذشته می‌گوید و از فرآورده‌های تازه‌ی نقطه

 
 
 
 
 
 
——————————————————————————————————————

راهی دیگر: روایت‌هایی در بود و باشِ چریک‌های فدایی خلق ایران

تورج اتابکی ـ ناصر مهاجر
نیاز به پژوهشی جامع، همه سویه و سنجش‌گرایانه درباره‌ی سازمان چریک‌های فدایی خلق از سال‌ها پیش احساس می‌شد. تورج اتابکی و ناصر مهاجر دو تاریخ‌نگار نام آشنای ما در حد توان خود کوشیده‌اند که به این نیاز پاسخ دهند. در چند و چون این کوشش در پیش‌گفتار راهی دیگر آورده‌اند:
از شماری از چریک‌های پیشین خواستیم تا روایت خود را از زندگی روزمره‌ی رهروان مبارزه‌ی مسلحانه‌ی دهه‌ی ۱۳۴۰ و ۱۳۵۰ ایران به رشته‌ی نگارش کشند. در کنار اینان، پژوهشگرانی را که یا شاهد عینی بودند و یا با بازخوانی اسناد، روایتی نزدیک به شاهد عینی داشتند، فراخواندیم تا به جرگه‌ی نویسندگان بپیوندند و زمانه و پی‌آیند‌های این کنشگری را به دست دهند و روایت چریک‌های چپگرای ایرانی را در متن تاریخ بنشانند… فاصله‌ی به نسبت کم تاریخ آن جنبش با امروز ما، و این نکته‌ی مهم که بخش بزرگی از بازماندگان و رهروان چریک‌های فدایی خلق هنوز در میان مایند و می‌توانند روایت خود را به دست دهند، از جمله دیگر عواملی بود که این پژوهش را در دستور کار قرار می‌داد.

——————————————————————————————————————

به زبان قانون

بیژن جزنی و حسن ضیاء ظریفی در دادگاه نظامی
ناصر مهاجر – مهرداد باباعلی
به زبان قانون، شرح دستگیری و محاکمه‌ی بیژن جزنی، حسن ضیاء ظریفی و دوازده تن دیگر از اعضای گروه انقلابی نوبنیادی‌ست که یکی از دو پایه‌ی سازمان چریک‌های فدائی خلق ایران شد. این محاکمه‌ی استثنایی که از ۹ دی تا ۸ اسفند ۱۳۴۷ در تهران جریان داشت، یکی از مهم‌ترین محاکمه‌های سیاسی دهه ۴۰ خورشیدی‌ست.

——————————————————————————————————————

روز سیاه کارگر (رمان)

نخستین رمان ادبیات کارگری ایران
پیش‌گفتار و پانوشت‌ها: ناصر مهاجر – اسد سیف
روز سیاه کارگر که در دهه‌ی نخست ۱۳۰۰ خورشیدی به چاپ رسیده است، نخستین رمان ادبیات کارگری ایران به شمار می‌آید.
این کتاب که زندگی یک دهقان ساده را به تصویر کشیده است، به گفته‌ی نویسنده‌ی آن احمد خداداده، گرچه «ظاهراً رمان و افسانه» است، اما «باطناً» واقعیات زندگی اجتماعی- سیاسی استان‌های غربی ایران و نیز تهران را در سال‌های ۱۲۷۰ تا ۱۳۰۵با دقت و درستی روایت کرده است. او به وضع نابسامان روستا، مناسباتِ اجتماعی، ستم مالکان، غارتگری حاکمان و چپاول عوامل دولت از مال مردم، ناامنی راه‌ها و… نگاهی تازه و موشکافانه دارد.

Comments are closed