انفال، اقتصاد اسلامی ریشه‌ها و تضادها، مهرداد وهابی – به عبارت دیگر

mehrdad_be_ebarte_digar_BBC
مهرداد وهابی استاد اقتصاد در دانشگاه سوربن شمالی پاریس معتقد است که اقتصاد ایران، اقتصادی است اسلامی برمبنای برداشت شیعه از انفال- که با برداشت اهل سنت که آن را متعلق به حکومت اسلامی و به تبع آن متعلق به عموم مسلمین می‌داند، متفاوت است: «نظر شیعه این هست که انفال…عبارت از مالکیت انحصاری نبی و در غیابش امام و در غیاب امام ولی‌فقیه (است) که مالکیت همه اموال عمومی بدون مالک را صاحب میشه». او روند مالکیت انفال پس انقلاب را این طور تصویر می‌کند: «درابتدای انقلاب…انفال محدود می‌شد به مصادره‌هایی که از بنیاد پهلوی و ۵۳ نفر صاحب صنعت شد…۱۹۸۹ انفال باز گسترش پیدا می‌کنه و …تمام اموال رها شده در جنگ و اموال دیگر کسانی که بصورت مشروع بدست نیامده، زیر نظر ستاد قرار می‌گیره، زیر نظر شخص امام». اقتصاد ایران در دسته‌بندی مکتب‌های اقتصادی کجا قرار می‌گیرد؟ ریشه‌ها، تضادها و ناکارآمدی‌های اقتصاد ایران از نگاه مهرداد وهابی در این برنامه به عبارت دیگر.

مصاحبه چکیده‌ای ازیافته هایم را در کتابی که به زبان انگلیسی در دست انتشار دارم ارائه می‌دهد. کتاب معرف نگاهی تازه است پیرامون اقتصاد سیاسی جمهوری اسلامی ایران. عنوان انگلیسی کتاب چنین‌ است:
Mehrdad Vahabi, Destructive Coordination, Anfal and Islamic Political Capitalism: A new reading of Contemporary Iran
ترجمه فارسی عنوان‌ عبارتست از: «هماهنگی ویرانگر، انفال، و سرمایه‌داری سیاسی اسلامی: خوانشی جدید از ایران معاصر ».

در این مصاحبه تلاش کرده ام دلایل بحران عمیق اقتصادی ایران، حذف یارانه ها بر مایحتاج اساسی‌ مردم و چرایی عدم اصلاح پذیری نظام را برپایه این خوانش جدید توضیح دهم

گفتگوی عنایت فانی با مهرداد وهابی
Jun 21, 2022
برگرفته از: تلویزیون بى‌بى‌سى فارسی

Comments are closed.