درنگی سنجشگرایانه درباره‌ی نئولیبرالیسم

درنگی سنجشگرایانه درباره‌ی نئولیبرالیسم
گفتگوی اخبار روز با مهرداد وهاّبی و ناصر مهاجر

اخبارروز: تظاهرات دانشجویی شانزده آذر امسال و بالابردن یک شعار از سوی دانشجویان در مخالفت با نئولیبرالیسم با موجی از مخالفت – به طور عمده در خارج از کشور – مواجه شد. به این بهانه «چپ» مورد حملات بسیاری قرار گرفت. عده ای از این منتقدین گفته اند و نوشته اند که موضوع مبارزه با نئولیبرالیسم نه تنها غیرواقعی و در بهترین حالت کپی برداری از دیگر کشورهاست، بلکه باعث می شود که مبارزه با حکومت ایران به سایه برود و طرح چنین خواسته هایی حتی به نفع حکومت تمام می شود.

پیش از این گفتگوی اخبار روز با پرویز صداقت و محمد مالجو دو تن از اقتصاددانان چپ ایران را پیرامون این موضوع را منتشر کردیم. در متن پیش رو گفتگوی دیگری در این باره با مهرداد وهابی و ناصر مهاجر را می خوانید.

مهرداد وهابی که تا کنون مقالات متعددی نیز از او در اخبار روز منتشر شده است، استاد اقتصاد دانشگاه سوربن شمالی است. او از زمره ی اقتصاددانان چپ ایران است که تحقیقات گسترده ای از جمله در زمینه ی اقتصاد سیاسی و وضعیت طبقاتی در جامعه ایران انجام داده است.

ناصر مهاجر پروهشگر تاریخ معاصر و جنبش چپ در ایران است که تا کنون کتاب های زیادی از او و یا با مشارکت او در این عرصه منتشر شده است:

پیش‌گفتار

با استقبال و سپاس از فراخوان‌ تارنمای اخبار روز برای دامن زدن به گفتگو درباره‌ی نئولیبرالیزم، لازم می‌دانیم پیش از آغاز بحث، مشکلی را که در صورت‌بندی پرسشِ نخست می‌بینیم، بیان کنیم.

دوستان گرامی دست‌اندرکار اخبار روز در «مقدمه»‌ای بر پرسش‌هایی که برای‌مان فرستاده‌اند، آورده‌اند:

«تظاهرات دانشجویی شانزده آذر امسال و بالا بردن یک شعار از سوی دانشجویان در مخالفت با نئولیبرالیسم با موج شدیدی از مخالفت ـ به طور عمده در خارج از کشورـ مواجه شده و بازار چپ‌ستیزی رایج را بسیار گرم کرده است. عده‌ای از این منتقدین گفته‌اند و نوشته‌اند که موضوع مبارزه با نئولیبرالیسم نه تنها غیرواقعی و در بهترین حالت کپی‌برداری از دیگر کشورهاست، بلکه باعث می‌شود که مبارزه با حکومت ایران به سایه برود و طرح چنین خواسته‌هایی حتی به نفع حکومت تمام می‌شود. پاسخ به پرسش‌های زیر از سوی صاحب‌نظران اقتصادی می‌تواند کمک بزرگی به روشن شدن افکار عمومی دراین مورد باشد.»


برای خواندن متن کامل این نوشته، کلیک کنید:

برگرفته از: اخبار روز
چهارشنبه, ۴ دی ۱۳۹۸

Comments are closed.