پایداری در برابر سرکوب، گفت‌وگوی آیدا قجر با ناصر مهاجر و رضا معینی

گفت‌وگوی با ناصر مهاجر و رضا معینی

آیدا قجر
paydari-barabar-sarkoob-mohajer-moini

حال که این گفت‌وگو منتشر می‌شود، دهمین هفته از اعتراضات سراسری مردم ایران پس از قتل «مهسا امینی» می‌گذرد؛ دختر کردی که در پی بازداشت گشت ارشاد به کما رفت و پس از سه روز، جان داد. در این مدت جمهوری اسلامی از خیابان تا زندان و بیدادگاه‌، با ابزارهای سرکوب‌گرایانه و خشونت‌بار خود مقابل پذیرش خواسته‌های مردمی و حرکتی که تمامیت سیستم سیاسی را زیر سؤال برده است، در راستای بقای خود، همچنان خشونت و مرگ به بار می‌آورد.

در این گفت‌وگو، با «ناصر مهاجر» تاریخ‌پژوه و نویسنده و «رضا معینی» روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر درباره ابعاد و ابزارهای مختلف دستگاه سرکوب جمهوری اسلامی گفت‌وگو کردیم. هم‌سو با پرداختن به دستگاه سرکوب این نظام، از مقاومت‌های مردمی در ایران و چند نمونه بین‌المللی مثال آوردیم. همچنین در راستای مقایسه‌ای که این روزها درباره سرکوب جاری در این دو ماه و سال‌های نخستین پس از انقلاب ۵۷ صورت می‌گیرد، نگاهی داشتیم بر تجربیات و آسیب‌هایی که این نظام سرکوب‌گر از ابتدا بر پیکره جامعه مدنی و جامعه مبارز ایرانی وارد کرده است.

لازم به یادآوری است که این گفت‌وگو در پایان هفته هشتم و آغاز هفته نهم اعتراضات سراسری انجام شده است. از همین روی، برخی آمارها به همان زمان برمی‌گردد.
 


برای خواندن متن کامل این نوشته، کلیک کنید:

برگرفته از: بیداران
سه شنبه 29 نوامبر 2022

Comments are closed.