از مجموعه‌ی گفتارها در مراسم رونمایی کتاب رهروی در راه بی‌پایان


خوش‌آمد

گفتار مهناز متین




خانم‌ها، آقایان، دوستان؛ با سلام
من مهناز متین، از طرفِ کمیته‌ی برگزاری برنامه‌ی امروز به شما خوش‌آمد می‌گویم. ممنونم از کمیته‌ی برگزاری برای اعتمادی که به من کرد و اداره‌ی این مراسم را به عهده‌ی من گذاشت.
مراسم امروز به مناسبتِ انتشار مجموعه‌ی دو جلدی‌ای‌ست با عنوان: «باقر مؤمنی، رهروی در راه بی پایان» که ناصر مهاجر گردآورنده و ویراستار آن است و نشر نقطه ناشر آن. این مراسم در‌ عین ‌حال بزرگداشت باقر مؤمنی‌ست؛ روشنفکر مبارزی که عمری را به پژوهش در تاریخ اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایران گذرانده، در عرصه‌های گوناگون قلم زده و کتاب‌ها و مقاله‌های ماندگاری بر جای گذاشته. روشنفکری که نظر را با عمل توأم کرده؛ در راه عدالت اجتماعی، آزادی سیاسی و استقلال ایران گام‌های بلندی برداشته است.
برنامه‌ی امروز، تا حدودی فشرده است. اولاً به دلیل محدودیت وقت برای داشتن این سالن، و دوم به دلیل مراسمی که برای یادمان کشتار بزرگ زندانیان سیاسی (۱۳۶۷) امشب در پاریس برگزار می‌شود. بی‌شک شماری از شما مایل شرکت در آن مراسم هستید. بنابراین می‌بایست به موقع برنامه‌مان را به پایان رسانیم. تقاضای من از سخنرانان عزیزی که محبت کرده‌اند و دعوت ما را پذیرفته‌اند، این است که به این نکته توجه داشته باشند.
روال برنامه و ترتیب سخنرانی‌ها را در بروشوری که در اختیارتان قرار گرفته، آورده‌ایم. تنها تغییری که در برنامه‌ی امروز نسبت به بروشور وجود دارد، غیبت ناصر مهاجر است که هم به عنوان تهیه‌کننده و ویراستار کتاب رهروی راه بی پایان و هم به عنوان یکی از سخنرانان، می‌بایست در میان ما حضور می‌داشت که متأسفانه بیماری نگذاشت. حالش به هیچ‌ وجه اجازه‌ی حضور در این نشست را نمی‌دهد. به من مسئولیت داد که تأسف صمیمانه‌اش را از این غیبت ناخواسته و پیش‌بینی ناشده خدمتِ شما ابراز کنم. مطمئنم که با دل و فکر، همراه و در کنار ما خواهد بود. بنا بود در معرفی این مجموعه‌ی دو جلدی صحبت کند. به احترام این مراسم و دوستان شرکت کننده، نوشته‌ی کوتاهی تهیه کرده که من در ابتدای برنامه آن را به عرض‌تان می‌رسانم.
پس از گفتار ناصر مهاجر، سخنرانان، پیش از سخنرانی‌شان، به طور خیلی مختصر به شما معرفی خواهند شد. این معرفی مختصر بی‌تردید حق مطلب را ادا نخواهد کرد. پیشاپیش از سخنرانان عذر می‌خواهم؛ ولی برای صرفه‌جویی در وقت ناگزیر به اختصار هستیم.
در پایان سخنرانی‌ها، اگر فرصتی بود، چند دقیقه‌ای به دوستانی که قدم رنجه کرده‌اند و به این مراسم آمده‌اند وقت می‌دهیم تا اگر نکته یا خاطره‌ای از آقای مؤمنی دارند که می‌خواهند با حاضرین در این مجلس در میان بگذارند، امکان این کار را داشته باشند. در بخش آخر، حتماً دل‌مان می‌خواهد آقای مؤمنی هم برای حسن ختام، چند کلمه‌ای صحبت کنند.
ضمناً به اطلاع‌تان می‌رسانم که کتاب‌ها در اینجا موجودند. دوستانی که مایل اند، می‌توانند کتاب را تهیه کنند. آقای مؤمنی هم در محدوده‌ی فرصتِ کوتاهی که به این کار اختصاص داده‌ایم، کتاب را امضاء می‌کنند. اگر ناصر مهاجر هم در اینجا بود، او هم به حتم و با کمال میل این کار را می‌کرد.
در پایان، جا دارد که از اعضای کمیته‌ی برگزاری مراسم امروز که واقعاً زحمتِ بسیار کشیده‌اند تشکر کنم. از دوستان، بنفشه مسعودی، حمید فدوی، رضا اکرمی، هومن آذرکلاه، انوشه مؤمنی، محبوبه امیری، ناصر رحیم‌خانی، و البته سیروس جاویدی و با تشکر ویژه از دوست عزیز مهرداد وهابی که بدون همت و پادرمیانی او نمی‌توانستیم این سالن را داشته باشیم. همچنین لازم است که از خانه‌ی علوم انسانی (بخشی از مرکز اقتصاد پاریس شمالی) یاد کنم که این سالن را در اختیار ما گذاشت.
و دو تقاضا: خواهش می‌کنم تلفن‌های همراه‌تان را خاموش کنید. دوم اینکه به هنگام سخنرانی عکس گرفته نشود.
با تشکر از شما

برای تهیه‌ی کتاب


………………………….

دیگر گفتارها

ناصر مهاجر در چرائی رهروی در راه بی‌پایان
بنفشه مسعودی مؤمنی آرشیویست
محمدرضا فشاهی با مؤمنی، از ممنوعه تا مشروطه و بعد
ناصر رحیم‌خانی باقر مؤمنی، پلی میان دو نسل
مهرداد وهابی اندیشه‌های کمونیستی مؤمنی، تجدد و نقد غربزدگی
رضا اکرمی مؤمنى، كنشگر سياسى
تورج اتابکی باقر مؤمنی و تاریخ‌نگاری معاصر ایران
محسن یلفانی در ستایش پایداری و بردباری
باقر مؤمنی سپاس

مجموعه‌ی گفتارها در مراسم رونمایی کتاب رهروی در راه بی‌پایان  

Comments are closed.