محسنی اژه‌ای؛ از بازجویی در دهه ۶۰ تا نشستن بر کرسی قاضی القضات

جواد عباسی توللی
گفتگو با ناصر مهاجر

غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای کیست؟ از گذشته او چه می‌دانیم و چرا علی خامنه‌ای او را برای ریاست بر قوه قضاییه انتخاب کرده است؟ زمانه با طرح پرسش‌هایی از این دست با ناصر مهاجر، نویسنده و پژوهشگر تاریخ معاصر گفت‌وگو کرده است.

غلامحسین محسنی اژه‌ای در جریان سفر به قم و دیدار با مراجع تقلید‌ و اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم «از علما و حوزه‌های علمیه» خواست تا قوه قضاییه و دیگر دستگاه‌های حاکمیتی را در حل مسائل نوظهوری همچون «فضای مجازی» یاری کنند.

به ‌نوشته خبرگزاری میزان، اژه‌ای در جریان این سفر همچنین از مراجع، علما و حوزه‌ها خواست تمهیداتی برای تربیت روحانیون فاضل، مستعد و «دارای روحیه انقلابی» برای ورود به دستگاه قضا بیندیشند.

او در این دیدار با برخی از روحانیون شناخته شده از جمله محمدعلی علوی گرگانی و حسین نوری همدانی و محمد سعیدی، متولی آرامگاه خواهر امام هشتم شیعیان در قم دیدار کرد.

اژه‌ای که از دهم تیر ماه ۱۴۰۰ با حکم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به ‌عنوان رئیس جدید قوه قضاییه منصوب شد، به‌عنوان یکی از عاملان نقض گسترده حقوق بشر در ایران از سوی اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری آمریکا در فهرست تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفته است. مدافعان حقوق بشر هم او را به عنوان یکی از ناقضان برجسته حقوق بشر در ایران معرفی می‌کنند که در مواردی از جمله صدور احکام زندان برای روحانیون منتقد در دادگاه ویژه روحانیت، مشارکت در کشتار روشنفکران و منتقدان در دهه ۷۰ شمسی، توقیف نشریات و سرکوب روزنامه‌نگاران، حمله به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین و سرکوب، شکنجه و اعدام معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ عاملیت مستقیم داشته است.


برای خواندن متن کامل کليک کنید
۲۸ تیر ۱۴۰۰ / ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۱
برگرفته از: تارنمای رادیو زمانه

Comments are closed.